Dailylenčių mediena. Kas svarbu renkantis?


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/gildera/domains/torgera.lt/public_html/wp-content/themes/torgera2/template-parts/content-single.php on line 19

Medinės dailylentės – vienas paprasčiausių būdų būstui pagražinti. Iš medienos pagaminta vidaus ir išorės apdaila sukuria jaukumo, ekologiškumo ir natūralumo įspūdį. Būtent dėl to medinėmis dailylentėmis puošiami kaimo turizmo sodybų bei visuomeninės paskirties pastatai, gyvenamieji namai. Medinė namo apdaila – tai nesenstanti klasika.

Svarbiausia – kokybiška mediena

Medinės dailylentės

Remontuodami būstą tikriausiai negalvojate, jog po kelių metų jį vėl reikės atnaujinti. Tikriausiai norite, kad pastato išorė arba vidus estetiškai atrodytų bent kelis dešimtmečius. Svarbu žinoti, kad dailylentės yra reikalingos ne tik pastato išorei papuošti, bet ir apsaugoti jį nuo vėjo, saulės, lietaus, sniego ir korozijos. Jos sulaiko drėgmės perteklių ir užtikrina, kad namo išorė kuo ilgiau išliktų nepakitusi. Todėl būtina atkreipti dėmesį į medienos kokybę.

Kokybiška mediena ilgai nepakeičia savo išorinių savybių – spalvos, tekstūros, formos – net kai ją veikia drėgmė ar temperatūros skirtumai. Specialistai tikina, kad gerai prižiūrimos ir reguliariai atnaujinamos dailylentės gali tarnauti iki 50 metų. Žinoma, tai priklauso nuo pasirinktos medienos.

Dailylenčių medienos įvairovė

Dailylentės dažniausiai gaminamos iš spygliuočių medienos: eglės, pušies arba maumedžio. Ypač kokybiškomis laikomos dailylentės, pagamintos iš šiaurės šalyse augusių medžių, pavyzdžiui, Sibiro maumedžio. Dailylentės gaminamos ir iš lapuočių, pavyzdžiui, ąžuolo, medienos, tačiau dėl savo aukštos kainos Lietuvoje jos nėra populiarios. Kiekvieno spygliuočio dailylentės turi savo privalumų ir trūkumų ir pasižymi skirtingomis savybėmis. Jos apibendrintos žemiau esančioje lentelėje.

MaumedisEglėPušis
Medienos kainaAukštaŽemaŽema
ApdorojimasBe apdorojimo arba alyvavimasDažymasImpregnavimas, dažymas
Atsparumas atmosferos poveikiuiDidelisMažasMažas
Pagrindiniai privalumaiMediena tvirta, sunki, ilgaamžiška, turi natūralių dervų, apsaugančių nuo grybelio, puvimo ir vabzdžiųLengvai sugeria dažus, todėl gali būti padengta norima spalva, gerai sugeria impregnavimo medžiagąLengvai sugeria dažus, todėl gali būti padengta norima spalva; gerai sugeria impregnavimo medžiagą; reikia itin retai perdažyti; lygus, malonus liesti paviršius
Didžiausi trūkumaiMontuojant gali skylinėti; blogai sugeria dažus ar impregnavimo medžiagą, todėl reikia dažnai perdažyti; pirmus metus pleišėjaDidesnis lentų šakotumasLinkusi kaupti drėgmę ir deformuotis
Dailylenčių ilgaamžiškumasIki 50 metųIki 30 metųIki 20 metų

Pagal savo kokybę dailylentės skirstomos į A, AB, B, C ir kitas klases. Kokybiškiausios – mažiausiai šakų ir kitų išorės defektų turinčios – yra A klasės dailylentės. Žemiausių klasių dailylenčių kokybės reikalavimai nėra aukšti: jos gali turėti daug nuskilimų, ištrupėjimų, šakų ir kitų plika akimi matomų defektų. Kuo žemesnė dailylenčių kokybės klasė, tuo žemesnė ir jos kaina.

Medinės dailylentės prieš apdorojimą yra džiovinamos. Džiovinta mediena yra atsparesnė deformacijai, jos matmenys yra tikslesni nei natūralaus drėgnumo medienos: nedžiovintos matmenis jūs žinosite tik apytiksliai, kol ji išdžius.

Renkantis medieną, atkreipkite dėmesį ir į tai, kokio estetinio vaizdo tikitės. Jeigu jums svarbi dailylenčių spalva, žinokite, kad eglės mediena yra balsva, pušies – rausva, o maumedžio spalvų gama prasideda rausva ir baigiasi gelsvai ruda spalva. Jeigu aplink jūsų atnaujinamą pastatą yra kitų medinėmis dailylentėmis puoštų pastatų, geriausia panašių atspalvių dailylentes būtų parinkti ir jam.

Dailylentės vidaus ir lauko apdailai

Vidaus apdailai dailylentes išsirikti paprasčiau – jų neveiks lietus ar stiprūs temperatūros skirtumai, neblukins tiesioginiai saulės spinduliai. Svarbiausia, kad vidaus dailylentės atliktų savo pagrindinę – estetinę – funkciją.

Medinės dailylentės lauko apdailai turi savo privalumų ir trūkumų. Medinę lauko apdailą galima pasidaryti savo rankomis ir sutaupyti, tokia apdaila yra ekologiška, natūrali ir estetiška. Medinės lauko apdailos trūkumas – tai, kad dėl jos natūralių savybių medines dailylentes reikės prižiūrėti, pavyzdžiui, kas keletą metų perdažyti.

Lauko apdailai keliamus reikalavimus geriausiai atitinka eglės mediena. Veikiama drėgmės, eglės mediena ne taip greitai deformuojasi, kaip, pavyzdžiui, pušies. Eglinės dailylentės pjaunamos tokiu būdu, jog jas būtų galima tvirtinti šerdies puse į išorę – kad jos neišsiriestų. Beje, dailylentės šiurkščiu paviršiumi geriau sugeria dažus, todėl jas reikia rečiau perdažyti nei obliuotas.