Lietuvoje – dvi pagrindinės medžiagos dailylentėms
Tiek namo vidaus, tiek lauko apdailą galima pagražinti įvairiai. Vienas iš būdų tai padaryti – papuošti dailylentėmis. Lietuvoje šiam tikslui dažniausiai naudojamos plastikinės arba medinės dailylentės.
Medinės dailylentės dažniausiai išpjaunamos iš spygliuočių medienos: maumedžio, eglės ar pušies. Ypač vertinama Šiaurėje augusių medžių mediena. Plastikinės dailylentės sutrumpintai vadinamos „PVC dailylentėmis“, nes yra gaminamos iš medžiagos, vadinamos polivinilchloridu.
Medis – mėgstantiems natūralumą
Medinės dailylentės Lietuvoje populiarios dėl trijų pagrindinių priežasčių: jų natūralumo, ilgaamžiškumo ir estetinio vaizdo. Natūralios medienos savybės lemia tai, kad joje beveik nesikaupia radioaktyvios medžiagos. Mediena „kvėpuoja“, o to negalima pasakyti apie iš kitų medžiagų pagamintas dailylentes. Be to, iš kai kurių medžių (pavyzdžiui, pušies) pagamintos dailylentės skleidžia malonų kvapą.
Tinkamai apdorotos medinės dailylentės nepakeičia savo pagrindinių savybių, pavyzdžiui, nesikeičia jų forma. Tuo tarpu plastikinės dailylentės, veikiamos karščio, lengvai deformuojasi. Tiesioginiai saulės spinduliai gali turėti įtakos ir plastiko spalvai: ji tampa gelsva. Todėl jomis apkalti fasado išorinę pusę yra rizikinga. Mediniu fasadu džiaugsitės gerokai ilgiau nei apkaltu plastiko lentelėmis.
Savo natūraliomis spalvomis ir maloniu liesti paviršiumi medinės dailylentės yra pranašesnės už plastikines. Plastikinės dailylentės nėra tokios patrauklios akiai, kaip medinės. Plastikas yra sunkiai suderinamas su kitais fasado elementais, jis gali sukelti dirbtinumo jausmą. Nors kai kurie gamintojai stengiasi imituoti medieną sukurdami ją primenantį plastiko vizualą, tai neprilygsta tikrojo medžio grožiui.
Fizikinės plastikinių dailylenčių savybės
Plastikas yra nenatūrali medžiaga. Į aplinką jis išskiria daug kenksmingųjų medžiagų. Iškalus tokiomis dailylentėmis pastato vidų, jautresnius žmones gali pradėti kankinti galvos skausmas, alerginės reakcijos, kvėpavimo takų ligos.
Plastikinės dailylentės yra neatsparios karščiui, labai degios. Taip pat joms kenkia ir šaltis – jame plastikas gali suskylinėti. Plastikinės dailylentės kaupia elektrostatinį krūvį, todėl traukia įvairius nešvarumus, aplimpa dulkėmis. Lauke jos nesunkiai pasidengia apnašomis, apsitaško purvu. Dėl šios priežasties plastiku iškaltą lauko fasadą tenka plauti, o vidaus fasado dailylentes – dažnai valyti.