Kalibruota mediena


kalibruota medienaKalibruota mediena – tai tam tikros iš medžio gaminamos statybinės medžiagos, medinės detalės (lentos, tašai ir kitos), apipjautos iš keturių pusių specialiomis obliavimo staklėmis. Tokių medžiagų matmenys yra itin tikslūs: jeigu įprasta, nekalibruota mediena gali turėti maždaug 5-16 mm nuokrypį, kalibruotos medienos nuokrypis siekia vos 1 mm. Mediena kalibruojama jau išdžiovinta.

Tais atvejais, kai statinio (pavyzdžiui, gyvenamojo namo) pagrindą sudaro medinės konstrukcijos, profesionalioje statyboje naudojama tik kalibruota mediena. Tai užtikrina statinio ilgaamžiškumą. Iš kalibruotos medienos sudarytas medinis konstruktas yra stabilesnis ir tikslesnis, todėl kokybiškesnis. Nuo to, kaip yra sukonstruotas statinio pagrindas (kiek jis tikslus, kiek stabilus), priklauso ir šiluminių, izoliuojančių bei kitų medžiagų pritaikymo statiniui kokybė. Kuo tikslesnis medinis karkasas, tuo lengviau prie jo kokybiškai pritvirtinti jį dengiančias medžiagas.

Kai prie medinio karkaso yra tvirtinamos tokios medžiagos kaip OSB plokštės, medinių detalių tikslumas yra ypač svarbus, todėl jos turi būti kalibruotos. Taip pat kalibruoti medieną būtina, kai iš jos gaminamas stogo pagrindas: jeigu pagrindas bus nelygus, uždengus jį skarda, ši braškės kaskart papūtus stipresniam vėjui. Norint turėti gražią ir lygią medinę tvorą, ją taip pat reiktų statyti iš kalibruotos medienos.

Graduota mediena – tai atskirų medienos dalių įvertinta ir pažymėta pagal tai, kiek apkrovos gali atlaikyti, kiek jos yra atsparios lenkimui, slėgiui, tempimui. Gradavimą rodo žymėjimas „C“ raide, o medienos stiprumą – šalia šios raidės esantis skaičius. Kuo skaičius didesnis, tuo didesnis ir medinės detalės stiprumas. Lietuvoje ir kitose Europos šalyse dažniausiai galima pamatyti C16 ir C24 stiprumo detales.

Įdomu tai, kad net du iš pirmo žvilgsnio vienodi medienos tašai gali turėti skirtingą stiprumą ir išlaikyti skirtingo dydžio apkrovą. Graduota mediena naudojama ten, kur būtina iš anksto žinoti medinių detalių apkrovimo galimybes – laikančiose konstrukcijose.

KALIBRUOTOS (obliuotos) STATYBINĖS MEDIENOS STANDARTINIAI MATMENYS:

   Europinis standartas:            Norvegiškas standartas:

KLB_LT


Minimalūs C klasės kriterijai yra pateikti šioje lentelėje:

LT_CE1